Untitled Document
logo
سبد خرید
اثر‌ها
گلدان لیلی و مجنون (جفت)
وضعیت : ناموجود
قیمت:
0 تومان
معرفی اجمالی
شیشه ی دست ساز اصیل‌ترین و ارزنده‌ترین صنایع دستی ایران
  • اطلاعات کلی
  • مشخصات فنی
  • نظرات کاربران

 

شیشه‌ی دست‌ساز از جمله‌ی اصیل‌ترین و ارزنده‌ترین صنایع دستی است که در ایران دارای سابقه‌ای طولانی بوده و ظروف و  اشیاء شیشه‌ای به دست آمده از روزگاران پیشین دلالت بر وجود این صنعت در ادوار بسیار دور و حتی پیش از میلاد دارد.

برای تولید شیشه فوتی ابتدا مواد اولیه مصرفی که عمدتاً خرده شیشه است در داخل کوره ریخته و حرارت داده می شود تا به صورت مذاب در آید.هنگامی که شیشه به صورت کاملاً مذاب در آمد، استاد کار وسیله ای فلزی بنام دَم را به داخل شیشه مذاب فرو برده و کمی آنرا می چرخاند. بعد از اینکه مقدار کمی از شیشه مذاب که اصطلاحاً بار نامیده می شود از داخل کوره برداشت، در لوله می دمد تا گوی کوچکی که به گوی اول موسوم است به دست آید. بعد از سرد و سخت شدن این گوی مجدداً دَم را به داخل شیشه مذاب فرو برده و شیشه لازم را برای ساخت وسیله مورد نظر را بر می دارد. تهیه گوی اول به صنعتگر کمک می کند تا مقدار شیشه ای که در مرحله ی دوم بر می دارد در تمام نقاط دارای قطر مساوی بوده و شیئی که ساخته می شود در تمام نقاط قطر یکسان داشته باشد. اما بدلیل آنکه در این مرحله، غلظت شیشه مذاب برای فرم پذیری کم است و از سویی حتماً می بایست دارای قطر مساوی و فرم مناسب باشد، لوله دَم روی میله ای که دارای شاخه است قرار گرفته و صنعتگر ضمن چرخاندن مداوم آن به وسیله قاشق چوبی به فرم دادن شیشه می پردازد. برای پیشگیری از چسبیدن شیشه مذاب به قاشق هر چند وقت یکبار آن را به وسیله ی آب خیس می کند که به این کار قاشقی کردن بار می گویند. سپس گوی در داخل قالب قرار گرفته و عمل دمیدن به وسیله دهان و در مواردی به وسیله کمپرسور انجام می شود. شیشه گری پرسی نیز همانند شیشه فوتی نیاز به سرد شدن تدریجی دارد و به همین جهت می بایست بعد از تکمیل، جهت رسیدن گرمایش به درجه حرارت هوای معمولی، داخل گرمخانه قرار داده شود. بعد از مرحله ساخت نوبت به عملیات تکمیلی می رسد و محصول شیشه ای به وسیله تراش، نقاشی یا مات کردن تزئین می گردد.

 تولید شیشه های رنگی در ابعاد وسیع و رنگ های زیبا و متنوع صورت می گیرد. بدین منظور از اکسیدهای فلزی در ترکیب با خمیر شیشه استفاده می گردد.

کد اثر
1058
استان
تهران
شهر
تهران
اندازه
24*11 سانتیمتر
سال تولید
1395
 
اگر تصویر ناخواناست(اینجا) را کلیک کنید.
آثار هنرمند
آثار مشابه
eرف مرکز نمایش خرید و فروش آثار فرهنگی و هنری ایران
logo-samandehi

eرف برگرفته از نماد "e" و واژۀ "رف" است. e نماد تجارت الکترونیک و رف به معنای جایگاهی برای متاع شگرف است. ایرف مرکز توسعه و ترویج هنرهای سنتی و صنایع­ دستی ایران است که توسط شرکت میراث آرکا و با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و با کسب مجوز از سازمان میراث ­فرهنگی، صنایع ­دستی و گردشگری کشور راه­ اندازی شده است و مورد تایید مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال و نیز مرکز توسعه تجارت الکترونیکی قرار گرفته است.

ایرف با حمایت از هنرمندان و طراحان ایرانی به دنبال ترویج آثار خلاق و نوآور هنری برای تولید هدایای ماندگار است. در وب سایت ایرف، آثار هنرهای سنتی و صنایع دستی هنرمندان سراسر کشور ارائه می شود تا هنردوستان با آگاهی و قیمت مناسب دست سازه های طراحان ایرانی را بدون واسطه خرید کنند.

آدرس : تهران- بلوار کشاورز - نبش خیابان 16 آذر- ساختمان کمال الدین بهزاد- پلاک 78-  طبقه 3- واحد307 و 303  تلفن : 88394149 -021

 

شکیبا باشید ...